Ukončená zbierka
L. Borzík: Missa da Pacem - svetová premiéra
O PROJEKTE
Svetová premiéra a nahrávka diela Missa da Pacem skladateľa Lukáša Borzíka.
Autor za toto dielo získal v roku 2022 Cenu Levoslava Bellu udelovanú Hudobným fondom.
Skladba dodnes čaká na svoje premiérové uvedenie.
O NÁS
Komorný orchester ZOE pôsobí na slovenskej hudobnej scéne od roku 2008, jeho členmi sú poprední slovenskí umelci. Absolvoval majstrovské kurzy pod vedením dirigenta Alexandra Rahbariho.
Orchester pravidelne uvádza svetové premiéry diel slovenských skladateľov – Víťazoslav Kubička, Jevgenij Iršai, Marian Lejava, Viliam Graffinger, Lukáš Borzík, Mirko Krajči, Peter Zagar, ako aj slovenské premiéry viacerých diel skladateľov G. Mahlera, či Arvo Pärta.
Za CD Signum Magnum s hudbou Lukáša Borzíka získal v roku 2021 ocenenie Nahrávka roka 2020 Radio_Head Awards v žánrovej kategórii Klasická hudba.
ZOE je biblické slovo gréckeho pôvodu a znamená večný život.
Vox cantoris je profesionálne zborové teleso, pôsobiace od roku 2021 pri Katedrále sv. Martina v Bratislave. Členmi zboru sú absolventi vysokých umeleckých škôl doma aj v zahraničí, študenti doktorandských štúdií, držitelia mnohých ocenení z domácich a medzinárodných súťaží a aktívni interpreti v oblasti klasickej hudby. Hlavným cieľom činnosti zboru je pozdvihnutie a dotvorenie posvätnej liturgie.
Zbor pravidelne účinkuje na bohoslužbách a iných slávnostných príležitostiach v Katedrále sv. Martina v Bratislave.
Lukáš Borzík (1979) patrí k výrazným slovenským skladateľským osobnostiam. Získal rad domácich i medzinárodných ocenení ako napr. Radio_Head Awards – Nahrávka roka v kategórii Klasická hudba (2019 CD Slovo, 2020 CD Signum Magnum), cena Jána Levoslava Bellu Hudobného fondu (2022 skladba Missa da Pace), 1. cena v Medzinárodnej skladateľskej súťaži Alexandra Moyzesa (2006 skladba Ask the Mirror).
Borzík kreuje svoj individuálny hudobný jazyk, založený na uplatnení rekontextualizácie a syntézy kompozičných princípov modality, tonality, rozšírenej tonality paralelne s bitonálnymi, polymodálnymi, atonálnymi, dvanásťtónovými a seriálnymi postupmi v nových zaujímavých kontextoch. Inšpiráciu čerrpá z teológie, filozofie, poézie, astronómie, biológie, architektúry či výtvarného umenia. To sa prejavuje nielen vo vonkajšej formovej stránke, ale aj vo vnútornej obsahovej, napĺňajúc tak duchovný rozmer hudby.
NA ČO POUŽIJEME PENIAZE
Získané prostriedky využijeme na naštudovanie a uvedenie svetovej premiéry omše Missa da Pacem pre miešaný zbor a sláčikový orchester.
Keďže sa jedná o klasickú formu omše, dielo uvedieme v liturgii, v ktorej táto forma vznikla a na ktorú je svojim rozsahom primerané - tradičná latinská sv. omša.
Dielo následne plánujeme nahrať a vydať.
NA ČO BUDE PROJEKT SLÚŽIŤ
Našim cieľom je uvádzať krásnu hudbu v liturgii a vnášať Pokoj do tohoto sveta.
"Dielo Missa da Pacem (Omša za pokoj) venujem pamiatke obetí vojnových konfliktov."
Lukáš Borzík